تندیس - achap - تاریخچه ساختن تندیس – بخش4 -
۲۹
آبان

تاریخچه ساختن تندیس – بخش۴

تندیس سازان مصری همیشه ایده ها را به روشنی ارائه می دادند. فرعون یا نجیب بزرگتر از افراد کم اهمیت ساخته شده است. در تندیس امداد هر قسمت از یک شکل به وضوح نشان داده شده است. چشمی که به جلو به جلو نگاه می کند ، در مقابل پروفایل صورت قرار می گیرد ، قسمت بالایی بدن رو به جلوی آن قرار دارد ، و پاها دوباره در پروفایل هستند.

مصریان غالباً ویژگی هایی از موجودات مختلف را برای نماد کردن ایده ها ترکیب می کردند. به عنوان مثال ، سر انسان فرعون خوفر به شکل خزنده شیر اضافه می شود تا ابوالهول بزرگ را تشکیل دهد. این ترکیب ترکیبی از هوش انسانی و قدرت حیوانات را نشان می دهد.

تندیس سازان مصری چهره هایی ایستاده و نشسته را به صورت دور و تسکین می بخشند. تغییر در سبک ، شرایط تغییر یافته را آشکار می کند. پرتره های حاکمان پادشاهی میانه (2134؟ -658؟ B.C.) قدرت و سرسختی از اجداد خود را در جیزه از دست می دهد. صورت کشیده ، غمگین و خسته است. انرژی و نیرو بیشتری در دوره بزرگترین قدرت مصر ، پادشاهی جدید (1067-1567 B.C.) باز می گردد. چهره های عظیم مانند شخصیت های رامسس دوم در ورودی مقبره وی در ابو سیمبل گسترده ، قدرتمند و فرمانده است. پرتره کوچکتر Ramses II پایان صاف ، کاردستی دقیق و ظرافت هنر اواخر پادشاهی جدید را نشان می دهد.

بین النهرین

“سرزمین بین رودخانه ها” ، بین النهرین ، جامعه ای بسیار پایدارتر از مصر داشت و فاقد سنگ عظیم مصر برای تندیس های یادبود بود. شهرهای آن غالباً در اثر سیل و ارتشهای مهاجم ویران می شدند.اولین نمونه های تندیس سازی در این منطقه از مواد سبک تشکیل شده است: خاک رس پخته و بدون پخته ، چوب یا ترکیبی از چوب ، پوسته و برگ طلایی. گروهی از چهره های سنگی از تل اسمر ، خدایان ، کاهنان و نمازگزاران را به روشی بسیار متفاوت از تندیس سازی مصر نشان می دهند. این ارقام مخروطی شکل هستند و دامنهای شعله ور ، سرهای کوچک ، بینی های بزرگ ، بید مانند و چشمهای بزرگ و خیره کننده دارند.