تندیس - achap - تاریخچه ساختن تندیس – بخش5 -
۳۰
آبان

تاریخچه ساختن تندیس – بخش۵

تندیس های سنگی از کاخ های بسیار مستحکم شهری مانند نینوا ، نمرود و خرس آباد شخصیتی تهاجمی و جنگ آورانه فاتحان بعدی (قرن 10 میلادی) در این منطقه ، آشوریان را نشان می دهد. آشورها در ورودی کاخهای خود نمادهای عظیمی از قدرت و عظمت پادشاه را به شکل هیولاهای نگهبان عظیم قرار دادند – گاوهای پنج پا و بالدار با سرهای انسان. تابلوهای سنگی حک شده در نقش برجسته با صحنه هایی از شکارها ، نبردها ، ضیافتهای پیروزی و مراسم تشریفاتی در امتداد دیوارهای پایین در داخل کاخها قرار داده شده است.

نور و درخشندگی بیشتری را می توان در یک مرکز دیرتر این منطقه یعنی بابل مشاهده کرد. بابلی ها از کاشی های با رنگ روشن در ریل های خود استفاده می کردند.

فاتحان پارس که بابل را در قرن ششم قبل از میلاد اشغال کردند. با آنها سنتی از هنرهای زیبا را با خود به ارمغان آورد. این مهارت همچنان ادامه داشت که آنها همچنان به ایجاد طرح های عالی در برنز و طلا ادامه دادند. گاهی اوقات طرح ها الگوهای تزئینی کاملاً انتزاعی هستند. بعضی اوقات آنها اشکال حیواناتی هستند که آزادانه به شکلهای برازنده شکل می گیرند. تندیس امداد از کاخ بزرگ داریوش در تخت جمشید (که در حدود 520 قبل از میلاد شروع شده است) برخی از ویژگی های آشوری را حفظ می کند. ارقام دارای سرهایی با موهای محکم و ریش محکم است. مناطق مسطح محدود شده توسط خطوط به شدت برش در تضاد با مناطق بسیار با الگوی. ارقام موجود در این تندیس کاملاً خمیده و گرد است. پارچه ها خوب و سبک هستند.

حرکات آسان و طبیعی این چهره ها که در پیاده روی های باشکوه در امتداد دیوارهای کاخ در تخت جمشید حرکت می کنند ، ممکن است به خوبی منعکس کننده خصوصیات اصیل ترین تندیس های دوره (قرن ششم میلادی) ، یونانی ها باشد.